2012. augusztus 27., hétfő

"Söprű surran, tűz lobog, Csuklanak a démonok!" - Horgas Béla



Gömb a csönd, magja gyöngy, cseng a hang… mit beszél? Itt a tél? Gyöngy a csönd, hangja gömb, magja méz, nyelve réz, héja vas, tükre tűz… Cseng a hang… Bronz harang!
27.

Horgas Béla: Széltoló




Idén nyáron a Széltoló című könyvét olvastam, de ennek apropóján szeretném bemutatni az írót és más könyveit is. Vannak ilyen szerzők, akik mindenhol ott vannak, gyerekkönyvtárban, könyvespolcokon a szobában, mégsem ismerjük úgy a nevüket, róluk meg éppenséggel semmit sem tudunk.  

A Széltoló talán inkább felnőtteknek szórakoztató, humora is felnőtt humor, de számos kedves, igazi gyerekkönyv is köszönhető az írónak.

Horgas Bélának saját világa, "mitológiája" van, amiben az olvasó azonnal otthon érzi magát, ha valamelyik könyvét a kezébe veszi. Szeretem, hogy általános műveltségre is nevel, fel-felbukkannak utalások más irodalmi művekre a mesevilág részeként, de mindezt játékosan, humorral, cseppet sem erőltetett módon teszi. 

A legkedvesebb könyveim tőle a Kacifánt színre lép, az Egyik fülem sós, meg A fabatkák kertje. Valahogy... igazi mesék. A jó mesék megvalósítják azt, amit a jó fantasy: hogy semmihez nem hasonlítható, jól belakható világuk van, a történeten túl az olvasót a világ megismerése is szórakoztatja. Jó megismerni a világok szabályait, meg a figurák egyéniségét. 
Vannak itt manók, tündérek, dzsömblik és más furcsa lények, néha egészen hétköznapi helyeken fordulnak elő: lépcsőházban, konyhában, körülöttünk, ahogy egy kisgyerek képzeletében. Bármikor szembe jöhet egy hős, egy Citronella nevű táncosnő vagy egy tündér. 

Kacifánt történetét külön kiemelném azért is, mert a könyvet a szerző fiának vidám, szintén sajátos rajzai díszítik. Kár volt viszont írásba fognia, mert Horgas Ádám szerzőként már jóval kevésbé kiváló, mint az édesapja. A véleményem szerint főleg inkább általa, mint az édesapja által írt fantasy valami rémesen gyenge. 



Horgas Béla viszont gyerekversek írójaként is kitűnő. A legtöbb meséjében vannak verses részek is, de  kifejezetten gyerekverses könyve is van. 

És hogy végső soron ki az a Horgas Béla?
 Homokszentgyörgyön született 1937november 29-én.
1956-ban elektrotechnikusi oklevelet szerzett. 1956-1958 között a Budapesti Műszaki Egyetemen tanult, ám félbehagyta tanulmányait, 1961-től az ELTE magyar szakán volt hallgató, 1965-ben szerezte diplomáját.
1960 óta publikál szépirodalmat, verset, prózát, értekezést. 1965-ben jelent meg első verseskötete a Nevetni, sírni című. 1965-1988 között a Gyermekünk című pedagógiai folyóirat munkatársa volt. A Liget folyóirat és Könyvek főszerkesztőjeként dolgozik. 1988-ban feleségével, Levendel Júliával együtt létrehozta a Liget Műhelyt, mely könyvkiadóként is funkcionál.


Ajánlom szeretettel az egyik kedvenc mesémet is tőle! :)

@Lanatie észervételének köszönhetően még Horgas Béla televíziós tevékenységével tudom kiegészíteni a bejegyzést:

Maskarák (szín., magyar mesejáték, 1981) (TV-film) író Tótágas (szín., magyar ifjúsági f., 1978) forgatókönyvíró Ciki, te boszorkány (TV-film) író


2012. augusztus 25., szombat

Madarásztábor 2012 - ezúttal az enyém.



Egészen a sajátom. :) Mert hogy Wekerle telepen lehetőséget kaptam a művelődési házban egy madarásztábor tartására idén augusztusban. Kezdetben kicsit aggódtunk, hogy el tud-e indulni, vagyis mi lesz, ha nem indul el, és méginkább mi lesz, ha elindul... De aztán kezdés előtt 1-2 nappal lett 11 gyerkőc, és akkor már nem volt menekülés, se nekik, se nekem. :P 


Az általam ismert vonuláskutató táboroktól nagyban különbözött: nem kutattunk, nem egy tudományos tevékenység mellékes velejárója volt, hogy egyébként vannak ott gyerekek is. Hanem egészen arról szólt, hogy a gyerekek tanuljanak valamit, játszva, társasjátékkal, kézműves foglalkozással, kirándulással, vetélkedővel, rajzolással... A két segítő kolléganőm és én is úgy éreztük a hét leteltével, hogy jól jön most egy hétvége, de nagyon lenne kedvünk folytatni ezt hétfőtől. Kevesebbet aludtam, mint szoktam, a torkom is megfájdult a végére, mégis rengeteg energiát kaptam ebből az egészből. Remélem, a gyerekek is hasonlóan jól érezték magukat. 

Szeretem nagyon ezt a korosztályt, 7-10 éves korúakat. Némelyik lány pedig egészen megdöbbentően motivált volt és tudtak egy csomó mindent, amit nem is tanítottam. Az egyik kislány elmesélte, hogy készült a táborra, madarakat tanult otthon. És többen is úgy színezték a madaras kifestőket, hogy ki kellett nekik nyitnom a madárhatározót, és a megfelelő színűre satírozták a madarakat. 
Én pedig a környezeti nevelőként és mesemondóként szerzett tapasztalataimat is kamatoztatni tudtam, jó volt, hogy most nem csak az egyik, vagy másik tevékenységi kör volt, hanem igényelt kreativitást, pedagógiát, ismeretterjesztést is.

Remélem lesz a dolognak folytatása, akár nyári tábor, akár évközi szakkör formájában. 




2012. augusztus 18., szombat

Koboldos könyvajánló - gyerekkönyves interjú Pleszkán Écskával



2010 volt és október, közeledett a Samhain. Egyébként is jellemző rám a csodavárás, de ősszel még inkább. Akkor minden varázslatosabb, és hihetőbbek a csodák, amik azon az őszön történtek is: ekkor találkoztam a Zöld Kobolddal, nekem Manóanyóval, akit tulajdonképpen Pleszkán Écskának hívnak.



Écska bábkészítő, minden koboldok anyja, zenész, énekes, vándor vásározó, bábszínész., lelkes természet szerető, természetvédő… összességében megvalósít valami nagyon igazit, jót és hiteleset. Nem csak a manókról és koboldokról tud sokat, de a gyerekekről is.

Vele beszélgettem a kedvenc gyerekkönyveiről, olvasási szokásairól, hogy mit ajánlana a gyerekeknek.

Önmagát így mutatja be:

Pleszkán Écska „koboldos”

1990-ben születtem, Budapesten. Már óvódás korom óta bábfüggő vagyok.
Egy szerencsés véletlen folytán 2007-ben összeismerkedtem Siklósi Gáborral, a Figurina
Animációs Kisszínpad egyik alapító tagjával és vezetőjével, akinek köszönhetően alkalmam nyílt -kezdetben afféle bábos kisinasként -az alkotói oldalról is megismerkedni ezzel a szakmával. A Figurina produkcióiban szerepelve ( Microcircus,/ Békés Pál: A Hókirálynő bálja,/Veress Zoltán; Tóbiás és Kelemen/,Varga Imre; Pókvári mese), őket hangszeren kísérve, vagy időnként akár csak technikusként is, több hazai (pl: Vidor fesztivál, Kolibri fesztivál, Bábszínházak Országos Találkozója, Zsákomban a bábom fesztivál, Gyermekszínházi biennále, Fringe fesztivál) és néhány külföldi fesztiválon(Mercantia, Stra Vaganti) is részt vehettem.
Először 2008-ban, majd 2009-ben is díjazott lettem az Ifjúsági Művészeti Fesztivál-on, melynek keretein belül ki is állították a bábjaimat a Kondor Béla Művelődési Házban. Ezután, 2009-ben a Fővárosi Művelődési Ház által meghirdetett Ifjú Tehetségek Ünnepe alkalmából ismét kiállították a bábjaimat, ezúttal az FMH épületében. 2011 áprilisában nyitottuk meg a Józsefvárosi Galériában az Orczy kert szervezésével a „Kobolderdő” c. tárlatot, ahol először nyílt lehetőségem nagyobb méretű munkáimat is kiállítani. Júniusban a kiállítás új helyen, a Magyar Nemzeti Tankönyvkiadó aulájában, majd az év végén közel két hónapon át az újpesti Karinthy AMK épületében kapott helyet.
Jelenleg az Overnighters Zenekarban énekelek.

Amikor pedig én kérdeztem:

Mi volt a kedvenc mesekönyved gyerekként?

Török Sándor Kököjszi és Bobojsza, Václav Ctvrtek-Moha és Páfrány, Lázár Ervin- Manógyár abból is főleg a Zöld Lific:), Nagy Franciska- A zöld ördög orosz népek meséi> A vándor sólyom c mese

 Ha emlékszel még rá, melyik könyvet olvastad el először egyedül?

Arra emlékszem,hogy először versekkel kezdtem> Weöres Sándor> Ha a világ rigó lenne, Bóbita Gazdag Erzsi; Mesebolt… Az első valódi regény amit már egyedül olvastam el, ha minden igaz Erich Kästner: A két Lotti c könyve volt.


Volt-e olyan gyerekkori könyv, ami anyukádnak az agyára ment, de te szeretted/olvastattad vele? (az én anyukámnak volt ilyen ;D)

Ohhohó, hát persze Egészen pontosan erről a könyvről beszélünk „Wilhelm Hauff minden meséje művelt ifjak és leányok részére”
Fantasztikus történetek vannak benne, ez már a címjegyzékből látszik, de balszerencséjére anyukám is fennekadt a címeken és azt már nem nézte meg, hány oldalas egy-egy ilyen mese.
Természetes,hogy az egyik leghosszabb, az Orrtörpe lett a kedvencem. Szegény minden alkalommal legalább háromszor belealudt mire felolvasta nekem.De azért mindig a végére értünk.

A másik ilyen történet Babits Mihály: Barackvirág c meséje. Ezt a könyvet ma már én sem kedvelem annyira mint gyerekként. Aki ismeri, tudja,hogy egy nagyon gonosz alattomos tündérről szól, a történetből pedig kis átalakítással könnyen lehetne horror-forgatókönyvet írni.


Gyerekkorodban olvastak neked hangosan? (mit?) Vagy inkább saját történeteket találtak ki?

A mesélés nálunk mint afféle kötelező szeánsz működött. Minden este elalvás előtt el kellett hangoznia egy mesének. Egynek legalább, de inkább kettőnek, háromnak. Többnyire népmeséket, rövidebb műmeséket, mitológiát olvastak nekem a szüleim, no meg néha regényeket. Saját történeteket amennyire emlékszem nem, vagy csak ritkán, de azokat főleg együtt találtuk ki.. Bár édesapám afféle kényszerűségből gyakran hozzáköltött a mesékhez.. Ha egy történetben valamilyen olyan elemet talált ami szerinte nem volt gyerekenek
való, rögtön átköltötte, ezekből az átköltésekből pedig csak ritkán tudott frappánsan visszatérni az eredeti cselekményre. Sokat nevettem ezekn a dolgokon, jó emlékek Emlékszem például amikor Robinson Crusoe történetét olvasta nekem, valahogy így hangzott; A kannibálok ezután megették az ember…a szarvasokat. Majd miután elfogyasztották az embe… mármint a szarvasokat..-hm ezt biztosan elírták…-utána jót beszélgettek a
…a szarvasokkall, akiknek természetesen az égadta világon semmi bántódásuk sem esett. Na jó, lámpaoltás!”

A bábszínházban hogyan választottatok ki egy-egy mesét, amit játszottatok?

Bábszínház… nos ez mindig nehézdió, eldönteni,hogy az ember mihez nyúljon hozzá. A Figurina Animációs Kissznípadnál, ahol eddig báboztam a meseválasztás nem az én feladatom volt, de a saját szempontjaimat azért leírnám.
-Én alapvetően nem hiszek az „egy újszülöttnek minden új” stratégiában. Rengeteg jó és aktuális mese születik meg napról napra. Szükség van persze a klasszikussá vált mesékre is, nem kell elengedni őket, de én mindeképpen örülök neki amikor egy bábos csapat egy kortárs meséhez nyúl hozzá.
- A báb érdekes műfaj- nekem a legérdekesebb- mivel sem térben sem időben nem köti a játékot, szinte bármi megjeleníthető a bábszínpadon, bármi funkcionálhat bábként.Tehát a bábnak feladata az illúziókeltés is.
- A lényeg az én számomra, hogy a tartalom is meglegyen a mesében,illetve létrejöjjön ez az illúzió. Az ember azért néz meg egy bábelőadást mert vágyik egy csepp varázslatra, ami kiszakítja őt a hétköznapjaiból, ami valami újat mutat- ez tulajdonképpen minden művészeti ágnak feladata.
-A jó mesében vannak fogódzók, amik alkalmassá teszik arra, hogy megállja a helyét a bábszínpadon. Ha
sok a megjeleníthető kép, cselekvés, és kevés az olyan mozzanat ami pl a fogalmi jellege miatt csak szóban megfogalmazva adható át, ez mindig megkönnyíti a feladatot.Alapszabály> Csak az hangozzon el szóban, amit nem tudunk eljátszani. Hangozzon el a párbeszéd, azt,hogy a figura dühös, vagy földhöz vág valamit, pedig úgyis látjuk,felesleges a narráció.
- DE a lényeg summa summarum, azt gondolom,ha az embert igazán megfogja egy történet, megtalálja a módját,hogy elbábozza azt



Mi a véleményed a mesebeli gonoszról? Le kell győzni, meg kell semmisíteni, felnégyelni/ló farkához kötni, vagy jó útra lehet téríteni, meg lehet bocsátani neki?

Ez egyszerű. Szerintem egy jó mesében nincs gonosz. Van természetesen negatív hős, de nem eredendő gonoszságról van szó, hanem egyszerűen érdekellentétről.Te ezt akarod, én azt, mindkettőnknek megvannak a maga érvei,indokai. Csak épp nem összeegyeztethető amit szeretnénk. Az igazán jól megírt mesékben sokszor ha a „gonosz” nézőpontjából szemléljük az eseményeket, megfordítható,hogy ki a jó és ki a rossz. A maguktól csakúgybeleavilágba-gonoszkodók szerintem olyan elhanyagolt mesehősök akikre a megformálásukkor nem
szántak elég időt.Szegények.Nem kaptak igazi karaktert, előtörténetet. Velük a felnégyelésen kívül tényleg nem lehet sokmindent kezdeni. Ezzel a másik nagy problémám viszont az,hogy mivel nincs változás, nincs a „gonosz”-nak jellemfejlődése, ő már csak gonosz marad, ezért gyakorlatilag a mese elejétől kezdve pontosan tudjuk mi lesz a vége.KI kell iktatni. A többi már csak szappanoperálás.Így pedig nem sok értelme van az egésznek.

Honnan merítesz ötletet a koboldokhoz, mennyiben segítik ezt a valaha olvasott, látott mesék?  Kedvenc könyved most, felnőttként?

Kezdjük talán a kedvenc könyvtől… pontosabban könyvektől
Mosanában nagyon rákaptam Michael Ende-(Momo, Tülör a tükörben, A végtelen történet) Clive Barker (Abarat) Neil Gaiman( Coraline , Sosehol…) könyveire.Nem utolsó sorban pedig Andersen történeteire. Szeretem a felnőtteknek íródott meséket.
A manóknál is inspirálnak. Hát persze. A meséken keresztül megtanulunk odafigyelni a környezetünkre, megtanulunk mindenhol egy kis varázslatot, szépséget, vagy épp furmányt keresni.Találunk is, a világ tele van vele Innen már jönnek az ötletek.

Mit olvasnál a saját gyerekednek? (Vagy Misiék lányának )

Mindenképpen olyan meséket amiket már vagy magam is olvastam, szeretek, vagy ahol ha a konkrét történetet nem is, legalább a szerzőt ismerem. Lázár Ervint biztosan.


Mi a véleményed a népmesékről, olvasnád-e gyerekeknek?



Természetes, hogy olvasnám. Már az sem véletlen, hogy kialakultak. Nagyon sokat adnak az olvasónak.
Olyan alapvető dolgokra tanítják meg a gyerekeket,mint a becsületesség, szorgalom, szeretet… elcsépelt szavaknak hangzanak,de ezek tanult dolgok. Még a szeretet is. Megtanuljuk a módját, és szükség van a forrásra.


Hol lépsz fel legközelebb, vagy hol árulsz koboldokat?  (És köszönöm szépen! :))

A legközelebbi vásárt még nem tudm,a bábok most épp motorostalálkozón vannak.A zenekarral legutóbb augusztus 16.-án léptünk föl Kecskeméten, de friss koncertinfókat mindig feltöltjük a facebook-ra is.

Overnighters Zenekar és a Koboldbolt :)





2012. augusztus 7., kedd

11 + 11 + 11 ... a blogger válaszol



Kiváló barátaim a moly.hu -n ismét kitaláltak egy, ezúttal blogokon futó játékot, hogy a fene nagy nyárban se unják/rukkolázzák magukat halálra a népek. Blogger díjat kaptam, vele 11 kérdést, vagyis háromszor 11 -et, plusz illendő 11 extra titkot is elárulnom magamról. :P

Ez úton is hálás köszönet meg egy nagy puszi @Anaria @poetess és @Lahara részére, jól esik, hogy kíváncsiak vagytok rám. De a 11 + 11+ 11 + 11 extra kicsit sok, úgyhogy válogatni fogok a kérdések közül, amire valóban van mit válaszolnom. (ez a sok 11 -es engem egyfolytában a 13 okom volt című könyvre emlékeztet a számok miatt, brrr!).


 Kisgyerekként mi volt a legnagyobb álmod?

Egyszer láttam gondolom Spektrumon egy filmet, és utána sokáig állítottam, hogy egyszer majd egy olyan keltető üzemben fogok dolgozni, ahol a vad madarak tojásait keltetik ki. (Olyan fészekaljak esetében, amik különben elpusztultak volna). Úgy nagyjából valósult meg, a madarak stimmelnek. :P 



Madarásztábor Dinnyésen



Ha bárhol máshol élhetnél kerek e világon, akkor hol élnél?

Egy kicsit itt, egy kicsit ott. Írországban, Görögországban, Svédországban, Finnországban, Skóciában... Egy kis remeteházban Majkon. Opatiában egy régi panzióban, ahonnan az ablakból látszik a tenger. Halimbán. Az Őrségben, Kétvölgyben. Egy kis hegyi házikóban a Mecsekben... 

 Babonás vagy? És ha igen, akkor milyen babonáid vannak?

Zöld trabant... :D 


Szerinted ki a legsármosabb fiktív férfikarakter? (lehet könyves és filmes is).

Kószlászbóklász a Múmin sorozatból. 

Melyik a kedvenc évszakod és miért?

Az ősz, a hangulata miatt. Varázslatos. Szívesebben is írok, olvasok ősszel. Minden történéshez kicsit hozzáad ez az évszak, főleg az október. 

Mi a kedvenc zenei albumod?

Mike Oldfield: Voyager

Mi a véleményed a könyvből készült rajzfilmekről, van-e kedvenced?

Múmin sorozat. Angolul néztem egy darabig, amíg el nem fogyasztottam az összes fellelhetőt. :( (Kéne a többi!)

Hol olvasol szívesen? Szoktál-e nyilvános helyen olvasni?

Nagyon szeretek vonaton olvasni. Erre a Székesfehérvár - Szombathely - Szentgotthárd - Kétvölgy vonal oda és vissza éppen a legalkalmasabb volt idén nyáron. De itthon a szobámban is szívesen olvasok, gyertyákkal körülvéve, meg hallgatok hozzá zenét is, amit egy ismerősöm csak "kelta giccs" gyűjtőnéven hívott. :P 


 Számít-e nálad, hogy milyen kiadású, milyen borítójú egy könyv?

Nagyon is sokat. Szeretem, ha egy könyv szép, főleg, ha szeretem magát a könyvet. De csak a borítója miatt sose olvasok semmit. 

Mi volt az első felnőtteknek szóló könyv, amit megkaparintottál?

Itt szeretnék reflektálni @Anaria történetére Jane Austennel. Nagyon sokat jártam régen bolhapiacra apukámmal, általában játékot, vagy bizsu ékszereket hordtam haza tonnaszám a babák kincseskamrájába. :P Egy alkalommal egy könyvvel jöttem haza, Maupassant: Az ismeretlen asszony című volt az. Kék, vászonkötésű, kicsit egérrágta könyv volt, ki tudja, micsoda padlásról kerülhetett elő. Vagyi kincs! A szerzőtől végül mást nem olvastam el, de ezt azóta is nagyon-nagyon szeretem. 


Van-e olyan szerző, akinek a könyveit nem szívesen olvasnád el, miért?

Fejős Éva. Azt hiszem nem kell indokolni. 

Mi a véleményed a mostanában megjelent bestsellerekről?

Nem sűrűn kerülnek a kezembe. De legutóbb volt egy nagyon pozitív csalódásom egy u. n. sikerkönyvvel kapcsolatban: a Jégviráglányok. Az valami szenzációs, most is itt van mellettem, bele-beleolvasok néha. 

Szoktál-e idegen nyelven olvasni, melyiken és mit?

Nagy ritkán angolul, sajnos túl keveset. A The worst witch című könyvet nagyon szeretem. :)


Örök kedvenc


Könyvtár vagy megvásárlás? Ha vásárolsz, akkor könyvesboltban, antikváriumban vagy máshol?

Könyvtár. Nagyon ritkán veszek olvasatlanul könyveket, maximum szakkönyvet vagy népmesés kötetet, de igyekszem kikérni a moly.hu -s ismerőseim véleményét vásárlás vagy könyvcsere előtt. Újabban szenvedélyes rukkolázó vagyok. (aki nem ismerné: rukkola.hu ) Az antikvarium.hu -n is sokszor vásárolok, illetve a keresztszüleimtől néha kapok ajándékba Alexandrás könyvutalványt, ebből általában Pratchett lesz, legutóbb meg Máté Angi. 


Szerinted hasznosak-e a szabadpolcos könyvtárak, van-e a településen, ahol laksz?

Van és szeretem is. Újabban nem csak könyvtár, de könyvcserélős könyvespolc is létesülőban van. Budapesten már több helyen található (Wekerle telepen és KöKin), Székesfehérváron még csak ideiglenes volt, de ígérik, hogy lesz állandó is. Ezek olyan nyitott könyvszerkények, amikre bárki helyezhet el könyvet, illetve vihet haza az ott lévőkből. Meglepően jól működik, Télen nyílt a wekerlei, még mindig nem fogyott ki vagy verték szét. 






Szívesen adsz kölcsön könyveket, vagy kétszer is meggondolod, kire bízod rá a kincseidet? :)

Jól esik tudni, hogy olvassák, biztosan a könyv is örül neki. Idegennek nem szoktam kölcsönözni persze, de barátoknak rendszeresen. 

Dobtál már ki/égettél már el könyvet? Miért?

Egy novellapályázaton egyszer nyertem egy rettenetesen negatív könyvet, ami úgy mutatta be a világot, ahogy nem szeretném látni és szerintem nem is igaz. Még antikváriumba se akartam adni, nem akartam, hogy bárkinek is még egyszer a kezébe kerüljön, úgyhogy nagyanyámra bíztam a dolgot. Ő boldog volt, egyik kedvenc időtöltése különböző dolgok elégetése. 


Manók a Művészetek Völgyében

Van olyan kötelező olvasmány, ami igazán magával ragadott?

Az arany virágcserép. Ezt nagyon-nagyon szerettem, szerettem benne rájönni az elrejtett információkra. 


 Okoz nehézséget számodra, hogy visszaemlékezz egy néhány hónappal ezelőtt olvasott könyv tartalmára?

Változó, néha évek múlva is jól emlékszem érzésekre, történetekre, néha már nem tudok vitatkozni sem róla, ha nem írtam pontos véleményt a molyon. 

Van olyan könyv, amit szerinted alulbecsülnek?

A Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei. Molyon sok negatív kritikát olvastam róla, kicsit félve kezdtem bele, de nekem tetszett, nem csak a képek.  

Gyorsan olvasol?

Regényeket gyorsan, szakkönyveket lassabban. Képes vagyok egy nap, vagy egy éjszaka alatt elolvasni egy-egy regényt, de olyan is volt, hogy hónapokig elhúztam valamit. 


Ha egy könyv nem tetszik már az elején sem, végigkínlódod magad rajta, vagy félbehagyod?

Most már hajlamosabb vagyok félbehagyni könyveket, mint jópár évvel korábban. Mivel könyves közösségi oldalon sok-sok könyvről lehet hallani, már nem vagyok olyan kitartó egy engem kevésbé érdeklő könyv esetében. 

Sok olyan könyved van, ami olvasatlanul hever a polcon, és valószínűleg így is fog maradni?

A többségét azt hiszem olvastam, egy részüket még fogom is. A születésemkor a szobámba került egy csomó, anyukám által gyűjtögetett könyv, ezekből még biztosan akad, amit nem olvastam, meg nagyon vár rám szegény Rőde Orm is, két Írország útikönyv és több népmesés kötet... 


Boszorkányok a Művészetek Völgyében



 pár extra érdekesség rólam:

- jövőhéten madarásztábort fogok tartani 7-10 éves gyerekeknek

- nyolc évesen "publikáltam" először, egy könyvtári antológiában jelentek meg a mai fejjel nagyon vicces verseim

- nem iszom alkoholt, de ha a társaság nagyon kirúg a hámból, akkor én mindig paradicsomlevet rendelek, nekem ez a dolgok netovábbja

- utálom a darazsakat, a nehezen nyitható vonatajtókat és a borjúnyi kutyákat póráz+szájkosár nélkül




- egyszer lesz egy szelídített szarkám vagy varjam

- 3 éve a saját magam által szedett növényekből iszom a teáimat télen (és még mindig élek!!!)

- nagyon szeretek igazi, papír levelet írni és kapni, ehhez ma vettem tollszárat és zöld tintát, hozzá való zöld pecsétviasszal

- 2002 óta sűrűn visszajárok a Művészetek Völgyébe, ezzel párhuzamosan madarásztáborokba, újabban gyógynövénytáborba is, ezek nagyon meghatározó dolgok





11 kérdés azoknak, akikre én vagyok kíváncsi:

1. Kedvenc könyved a gyerekkorodból?
2. Kedvenc könyved most?
3. Legrégebbi örök kedvenc könyved? (Nem a kiadás dátuma szerint, hanem az életedbe való bekerülése szerint. Még most is szívesen újraolvasod, stb). 
4. Legextrémebb hely, ahol valaha olvastál?
5. Melyik az a  hely, ahol legszívesebben olvasol?
6. Kedvenc fordítód?
7. Kedvenc illusztrátorod/illusztrátoraid?
8. Ha lenne rá időd/kedved/képességed, melyik könyvből készítenél book artot, milyet? 
9. Kaptál már randin könyvet virág/bonbon helyett? (Szeretnél?)
10. Melyik regényhőssel azonosulsz legszívesebben? 
11. Van-e olyan író/könyvszereplő, akinek a szobádban kint van a képe, van tőle/róla bögréd, kabalafigurád, posztered...? 

+ kérek szépen 11 érdekességet (vagy amennyit gondoltok)

Akiknek a válaszaira pedig kíváncsi vagyok: 

@V.J.  @Polla @Lanatie @Mircsi  @Viki